Ad Soyad :
Telefon :
E-mail :
Konu :
Mesaj :
90
PDD
0507 921 33 90
Hoşgeldiniz Bugün ;
21 Kasım 2019
Untitled Document

HİPNOTERAPİ (ACI-AĞRI-ALERJİLER)

12.02.2015


Hipnoz acı iyileşmesinde kullanmak için mükemmel bir alettir. Tek yapılması gereken şey yumruğunu sıkıca sıkmak ve derisini çimdiklemek, sonra da o çimdiklemeyi devam ettirirken eli rahat bırakarak, basit bir rahatlamanın acıyı nasıl azalttığını görmektir.
Bir bina gibi acı sadece görünen deneyimden değil aynı zamanda geçmiş hatıralardan ve gelecek acıların korkusundan da oluşur. Bu hipnotik teknikler kullanılarak acı deneyiminin azaltılmasını ya da tamamen silinmesine olanak sağlar.
Acıyla uğraşmada hipnozu kullanmak için acıyı; geçici, duygusal, psikolojik veya somatik anlamının belirlemesi amacıyla analitik şekilde incelemek gerekir.

Bir bina olarak belirtilen acı üç kattan oluşur:

Birinci kat hatırlanan geçmiş korkular,

ikinci kat mevcut korku deneyimi

ve üçüncü katta gelecek korku tahminidir.

Bu yüzden şimdiki acı geçmiş acıların hatırlanmasıyla ve gelecek acıların korkusuyla arttırılmıştır.

Şimdiki uyaran bütün deneyimin üçte biridir. Hiçbir şey acıyı gelecek ve geçmişteki acıların korkusu kadar şiddetlendiremez. Bu acı sanki geçmişte çekilmiş ve gelecekte de yeniden çekilecekmiş gibi korku yaratır. Acı karmaşık bir yapı olduğu için başarılı bir kontrol şekli olan hipnoza oldukça açıktır.

Bir deneyim olarak acı hipnoza daha duyarlıdır, çünkü acı kendi doğasında çeşitlenir ve yoğunlaşır, bu yüzden hayat deneyimleri boyunca acı yorumlarının farklılaşması sebebiyle ikinci bir anlam kazanır.

Acıyı daha iyi anlamak için acı, çekene kattığı muazzam büyüklükte anlayışlarla tanımlanan nero-psiko-fizyolojik bir karışımdır.

Birçok hipnotik prosedür acı iyileşmesinde ve acı kontrolünde kullanılır, örneğin;

direk ve dolaylı hipnotik telkinler belirti hafifletmede;

amnezi, geçmişten bize gelecek acıları kontrol etme imkanı vererek onları yok etmede;

analjezi ve anestezi acil acının giderilmesinde ve psikosomatik kaynaklı acının giderilmesi ya da yer değiştirilmesinde;

ayırma uzun süreli tedavilerde ve yeni bilgilerin edinilebilmesi için acının açıklanmasında

zaman bozulması tekniği ile birlikte kötü deneyimin yayılma zamanının algılanmasında ve rahatlık zamanının algılanmasının arttırılmasında kullanılır.

Şimdiki soru acı çeken birine nasıl yardım etmeye başlayabiliriz ve dikkatini acıyı yok edecek, düşürecek ya da kontrol altına alacak kadar uzun bir süre nasıl çekebiliriz?

Hipnotik rahatlama otomatikman acı deneyiminin üçte birini yok eder. Çünkü acı deneyiminin büyük bir kısmı insanın kendi yarattığı acıyan yeri kontrol etme çabasından ortaya çıkan vücut geriliminden kaynaklanmaktadır. Hipnozun en ana faydalarından biri olan rahatlamadan yararlanıldığında acı otomatik olarak düşer.

Asıl sorun tamamen gerilmiş bir insanı nasıl rahatlatabilirsiniz? 
En iyi yöntem deneyime ayak uydurmaktır. Olayla ilgili bilgi sahibi olarak bir “evet” seti kurabilir ve trans deneyimine sevk edilebilir. Buradan sonra acının karmaşık bir tanımı istenebilir. Bu ne çeşit bir acı keskin mi, donuk mu, ani mi, parçalayıcı mı? 
Bu insanı daha sonra başka değişiklikler olduğunda onu doğrulayabilsin diye olan şeyi tanımlamaya iter. Bununla beraber özel bir yer, alan, özel bir zaman aranabilir. Bu kişiye yardım ederken kullanılacak bilgileri edinmeyi sağlayacaktır. Bu noktadan sonra yukarıda belirtilen birçok hipnotik teknik kullanılabilir.

Hipnozun babası olarak anılan Milton Erikson en işe yarayan acı kontrol tekniği olarak zaman çarpıtma tekniğini gösterir. Bu teknik insanlara mutlu oldukları ve eğlendikleri zaman zamanın nasıl uçup gittiğini ve bir çaydanlığın kaynamasını beklerken nasıl yavaş geçtiğini hatta durduğunu gösterir. Bu noktadan sonra hipnoz sonrası telkini günün iyi bölümlerini uzatarak kullanabilirsiniz. Kişi acılı dönemde transa girecek ve eğer amnezi için telkinler alınırsa hasta acılı olduğunu unutacaktır. Hipnozun zamanı nasıl çarpıttığını biliyoruz ama biz zamanı çok, çok kısa süreliğine çarpıtabiliyoruz. Bunların hepsini bir araya getirerek bir insana çok aşırı acılarda bile çok büyük yardımlarda bulunabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse acı öznel bir deneyimdir. Yaşam deneyimleri boyunca vücut öğrenmelerini, ayrımlarını ve şartlanmalarını potansiyellerinin bir kaynağı olan acı çalışmalar ve acı iyileşmesinde ki uygulamalar için hipnoz kullanımına izin verir.

ALERJİ

Alerji gözde ya da burunda olduğu zaman gerçekten çok acı verir ve bazen hayatımızı bile tehdit edebilecek düzeye gelebilir.

Bazı araştırmalar gösteriyor ki alerjilerin doğal olduğu ve stres tarafından tetiklendiği. Kişiyi alerji sorununun olduğu zamana geri götürüp oradaki yaşantıya kattığı anlam değiştirildiğinde alerji tepkisini zihin daha farklı bir şekilde anlamlandırmaya başlıyor.
Alerjinin iyileştirilmesinde bazı teknikler sunmak istiyorum.

Hızlı Alerji Süreci Özeti (inançlardan)

1. Ayarlamak: şu soruyu sor, “eğer alerji yapan madde ile aynı yerde olsan bu senin için nasıl olurdu?” deneğin psikolojisini, göz hareketlerine ve nefes alıp verişini takip et.

2. Bağışıklık sisteminin hatasını açıkla: bağışıklık sisteminin zararlı olamayan bir şeye zararlıymış gibi tepki vermesinin hata olduğunu açıkla. Bağışıklık sistemi kolaylıkla yeniden eğitilebilir. Örnek: Kişiye şöyle bir açıklamada bulunulur:

“ben bilmiyorum, ama eğer sen bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığını biliyorsan bu hayli ilginç olur. Alerjide olan şey bağışıklık sisteminin aşırı tepki veriyor olmasıdır. Bağışıklık sistemi vücudunuza yabancı maddelerin girmesini engelleyen hücre sistemidir. Bir yabancı madde bu hücrelerden bir tanesine geldiğinde, bu hücre hemen onu yok eder ve bir bayrak gibi yukarı kaldırır. Böylece diğer hücreler de tehlikenin farkında olur. Bu işaret, aynı zamanda yardımcı T hücrelerini de muhtemel tehlikeye karşı uyarır. Bunların görevi hücrelerin önüne geçerek zararlı maddeden hücreyi korumaktır. Eğer böyle bir karşılaşma olursa onlar da hemen öldürücü T hücrelerini yardıma çağırırlar. Sonra T hücreleri kimyasallarla yabancı maddeyi yok eder.

Bu bakteri ve virüslerde böyle olur, ama alerjide öldürücü T hücreleri kendi sağlıklı hücrelerinize de saldırır. Bir kere bu gerçekleşti mi alerji meydana gelir ve hücre vücutta kodlanır ve bağışıklık sistemi de hemen harekete geçer.”

“Özetlemek gerekirse bağışıklık sistemi tehlikeli maddeyi tespit etmekte ve harekete geçmektedir. Bir kere yanlış hareket oluştuğunda, vücuda bu bilgi kodlandığı için her seferinde bu yanlışlık tekrarlanır. Vücut bir grip mikrobuna ya da bakteriye de aynı tepkiyi göstermektedir ama bu tepkiyi tehlike olmadığında göstermesi hiçte iyi değildir.”

3. Ekolojiyi/ikinci kazancı denetle: bu olmasaydı yaşam nasıl olurdu? Olumlu ya da olumsuz sonuçları var mı? 

4. Kişiyi ayır ve ayrım durumunu çapa haline getir. Bu kişiyi ayırabilmeniz için eklenmiş bir tedbirdir.

a. Kaynağa zıt uygun bir örnek bulun: alerjiye neden olan şeye mümkün olan en yakın karşı örneği bulun. Çapa, bu tepkidir. Kişinin çapayla ilişkilendiğinden emin olun. Eğer mümkünse deneğe alerjiye benzeyen kendi örneğiyle teması için fırsat verin.

b. Alerji yaratan şeyle karşılaştığı zaman kişiye nasıl hissetmek istediğini sorun: bu durum “senin için, senin istediğin gibi” durumu olabilir. Çapa yine bu kaynaktır.

5. Kişinin kaynaklarını kendi görebilmesi için dördüncü adımda tüm üç çapayı da kullan.

6. Kademeli olarak alerjiye neden olan şeyi ayrı bir konuma al: duvardan duvara koruyucu bir cam bölme kullanmak ayırmayı sağlamanın kolay bir yoludur. Cam bölme boyunca ona kendini izlet ve yavaşça alerjenin içine sok. Alerjene girdikten sonra alışması için zaman ver. Bu noktada psikolojik değişikliği görene kadar bekle. Bu bağışıklık sisteminin şöyle demesi gibidir: “tamam, bunu anladım. Bayrağımın üzerindeki çentikleri değiştiriyorum böylece T hücrelerimin hiçbirine benzemeyecek.”

Örneğin: “şimdi senden bir cam bölme kalkanı hayal etmeni istiyorum, sende diğer tarafındasın.” (ilk ayırıcı çapayı bıraktığım zaman)

Sonra ilk çapayı tutarken diğer ikisini bıraktım kişi yavaşça alerjene girerken bende psikolojik değişiklikleri gözlemledim, aşağıda da bunları sundum.

“şimdi,______, şimdi senden bu odanın içinde seni koruyan, odayı duvardan duvara kaplayan koruyucu bir cam bölme hayal etmeni istiyorum. Ve diğer tarafta, cam bölmenin diğer tarafında ______ göreceksin. Ve ______bizim kurduğumuz şekilde göreceksiniz. (hala çapayı tutmaya devam) bağışıklık sisteminin nasıl uygun tepki vereceğini bildiği bir ______. Ve siz oradaki ______ baktığınızda onunda nasıl tepki vereceğini bilen bir bağışıklık sisteminin olduğunu biliyorsunuz. (ara) tamam, şimdi senden nazikçe, çok nazikçe______oraya, şu anda içinde bulunduğumuz duruma eskiden sana problem yarattığı gibi (alerjen) yerleştirmeni istiyorum. Her ne olursa olsun. Tepkisinin bizim çapaladığımız gibi olacağını bilerek ______ yı orda gör. Şimdi onun nasıl davranması gerektiğini bilmiyor. Ve sen alerjenle birlikte ordayken ______nın değiştiğini görebiliyorsun. Aslında sana da başlamak için bu hayli garip görünüyor. (ara) tamam. Bu doğru.

7. Tekrar çağrışım: ayrım çapasının gitmesine izin verin ve kişiyi hala var olan diğer iki kaynakla ilişkilendirin ve siz kaynak çapasını tutmaya devam ederken kişiye alerjene maruz kaldığını hayal ettirin.

“şimdi sizden alerjene maruz kaldığınızı hayal etmenizi istiyorum, onu tadın, koklayın. (hala iki kaynak çapasını elinizde tutarak)

8) Gelecek süreç: iki kaynak çapasını kullanarak kişiye gelecekte alerjene maruz kaldığı bir zamanı hayal ettirin. 
“şimdi sizden sizde alerjiye neden olan maddeye maruz kaldığınız gelecekte herhangi bir zamanı hayal etmenizi istiyorum ve bunun nasıl bir deneyim olacağını görün”

9) Test: eğer gereken yerlerde gerçekten kontrolleri yaptıysanız, bunu yapın. Ama yapmadıysanız kişinin psikolojisini, giriş yollarını, nefesini değiştirerek tekrar ayarlayın.

Şimdi, alerjenin güncel aşırı sonuçları için önceki testte olduğu gibi tekrar ayarlama yapacağım ve daha sonra son kontrol olarak tıbbi testleri yapması için onu doktora yolluyorum.

Bu metotta alerjiye karşıt örnekler ve alt sistemlerle bir karşı koyma vardır. Çapa atma tekniği yerine bağışıklık sistemi devredeyken hangi alt sistemlerin çalıştığını ortaya çıkartırsınız ve bunları uyumsuz tepkilerle eşleştirirsiniz. Sıklıkla bir kritik alt sistem farklılığıyla karşılaşacaksınız.

Basamaklar: 
1. Bağışıklık sisteminin hatasını açıkla 
2. İkinci kazanım/ekolojik konuları kontrol et. 
3. Uygun bir kaynak/ zıt örnek bul. Zıt örnekler için alt sistemler temin et. “bunun hakkında ne düşünüyorsun?”diye sorabilirsin. Bunlar bağışıklık sistemi doğru çalıştığında, bağışıklık sisteminin kullandığı alt sistemleridir. 
4. Alerjen durumla alt sistemler arasındaki ilişkiyi sağla. Bunlar da bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığında, kişinin bağışıklık sisteminin kullandığı alt sistemlerdir. 
5. Kişi alerjeni düşündükçe alt sistemlerle bunu çapraz eşlemesine izin ver; böylece zıt örneklerin alt sistemlerine uyum sağlayabilir. 
6. Geleceğe taşı. 
7. Test

AĞRISIZ ACISIZ ALERJİSİZ GÜNLER DİLERİM...