Ad Soyad :
Telefon :
E-mail :
Konu :
Mesaj :
90
PDD
0507 921 33 90
Hoşgeldiniz Bugün ;
21 Kasım 2019
Untitled Document

Kaliteli Cinsel Yaşam Önerileri

10.05.2016
Yazan : Uzman Klinik Psikolog Kamil DEMİR

Seksi Akışında Yaşayın: Şartlar uygun olsa da cinselliği her zaman yaşayamayabilirsiniz. Olmadık zamanlarda sevişmek bazen çok keyiflidir, yorgun da olsanız, kendinizi iyi hissetmeseniz de bazen kendiliğinden gelişen karşılıklı istekler oluştuğunda bunun keyfini çıkarın.

Sevişirken fantezi ekleyin: Klasik ilişkiden uzaklaşın. Fanteziler kurun, cinsel birleşme pozisyonları deneyin.

Acele etmeyin, bitirmeye çalışmayın: Cinsellik sadece penis vajina ilişkisinden ibaret değildir, öpüşün koklaşın, sarılın, okşayın. Sonra birleşin, birleşme esnasında da yukarıda ki aşamaları tekrarlayın.

Cinsel ilişki sadece bedensel değildir: Cinsel ilişkiye ruhunuzu katın, odaklanın, yaşayın. Sağlıklı cinsel ilişki dansa benzer, uyum vardır, tarz vardır. Orada sadece bedeninizle değil tüm benliğinizle bulunun.

Her şey süre değildir: Genel kanı uzun süren cinsel ilişki kalitelidir yönündedir. Oysaki iyi bir performansı sadece süre belirlenmez. Bu nedenle ulaşılması güç olan hedefler koymayın. Ancak eğer erken boşalma sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana danışın.

Cinsel organlarınızın boyu değildir işi yapan: Önemli olan partnerinizle birlikte sizde mutluluk ve tatmin yaratan bir cinsellik yaşamanızdır. Yani penisinizin ya da memenizin boyunun bir önemi yoktur. Bir klişe ile anlatalım: Önemli olan boyu değil işlevi.

Bir seferlik başarısızlıkta hemen karalar bağlamayın: Cinsel performansınızı etkileyecek birçok durum vardır. Uykusuzluğunuz,  stres düzeyiniz, duygusal durumunuz, seks yapılan ortam, partneriniz gibi pek çok faktör cinsel performansınız üzerinde etkilidir. Tek sefer başarısız oldunuz diye bunu genellemeyin. Sorununuz 6 ay süreyle cinsel birlikteliğinizi etkileyecek şekilde devam ediyor ve seks kalitenizi azaltıyorsa uzmana danışın.

Sağlığınıza dikkat edin: Şeker, tansiyon, kalp-damar hastalıkları, kolesterol, kanser, hormonsal dengesizlikler ve depresyon gibi sağlık sorunlarının erkeklerde sertleşme problemi, kadınlarda orgazm ve uyarılma sorunları başta olmak üzere çeşitli cinsel sorunlara yol açabildiğini unutmayın. Sağlınızı koruyun ve düzenli sağlık kontrolünden geçin. Eskilerin dediği gibi bize bir şey olmaz demeyin, tedbirinizi zamanında alın.

Strese Dikkat: Yüksek stres, gerginlik, endişe hali ve öfke gibi birçok durum sertleşme sorunu, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi pek çok cinsel soruna zemin hazırlıyor. Dünyayı dışarıda bırakmayı öğrenin. Gerekirse bunun için yardım alın.

İlişkinize yatırım yapın: Kaliteli bir cinsel yaşam için öncelikle sevgi, saygı ve anlayışa dayalı, kaliteli bir ilişki gereklidir. Eşinize, sevgilinize, partnerinize duygu ve düşüncelerinizi açıklıkla ifade edin, sevişme anında partnerinizle konuşun, eşinizin de ihtiyaç ve tercihlerini öğrenin.

Cinsel sorunlarınız hakkında eşiniz ile konuşun: Cinsel bir sorununuz olduğunda bunu partnerinizle paylaşmaktan kaçınmayın. Cinsel sorunlar cinsel isteksizliğe cinsel isteksizlik de çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden oluyor. Sorun ne olursa olsun partnerinizle konuşun, paylaşın. Gerekirse profesyonel yardım alın.

Cinsel sorunlar çözümsüz değildir: Yaşadığınız cinsel sorununuzun bir çözümü olduğunu sakın unutmayın. Fizyolojik ve psikolojik sebeplerden kaynaklıdır, zamanında bir uzmana danışın.

Kendinize güvenin bedeninize bakın ve popüler kültüre aldanmayın: Değişmeyen tek şeyin değişmenin ta kendisi olduğunu unutmayın. Zaman geçtikçe vücudunuz da değişecektir. Bedeninize gereği kadar önem verin, bunu da abartmayın. Dış görünüşünüze özen gösterin ancak aşırılıktan kaçının.

Kullandığınız ilaçlara dikkat edin: Bazı tansiyon ilaçları, antidepresanlar, anksiyolitikler gibi ilaçlar ve bazı hormon ilaçları cinselliğinizi etkileyebilir. Yeni başladığınız bir ilaç sonrası cinsel performans ve istek sorunları yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşüp, ilacınızın böyle bir etkisi olup olmadığını öğrenin. Ama ilaçlar cinsel soruna neden oluyor diye de ilaçlarınızı bırakmayın. Doktorunuza danışın.

Sigara, alkol ve diğer maddeler: Bu tarz da maddeler damar yapısına zarar verip cinsel organlara giden kan akımını azaltır, bu da cinsel sorunlara neden olabilir.

Spor yapın, masa başından kalkın, araçlarınızda inin yürüyün: Sağlıklı yaşam alışkanlıkları her yerde sizi korur. Dolayısıyla cinsel performansınızı arttırır. Sağlıklı beslenin, spor yapın güzel sevişin.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat edin: Cinsel ilişkilerde korunmaya özen gösterin. En sağlıklı korunma yöntemi prezervatiftir unutmayın.

Ve bol bol sevişin, paylaşın, yaşayın.