Ad Soyad :
Telefon :
E-mail :
Konu :
Mesaj :
90
PDD
0507 921 33 90
Hoşgeldiniz Bugün ;
21 Eylül 2021
Untitled Document

AİLE DANIŞMANLIĞI

Terapiler
Aldatma

Evlilikte Aldatma

 Eğer bir evlilikte aldatma yaşanmışsa, o ilişki kırılmıştır. Bu kırılma kendi haline bırakıldığı koşullarda, iltihaplanır, yapısı bozulur ve giderek kopuş yaşanır. Yok, eğer bu kırılma düzeltilirse, onarılırsa, buradan çok daha güçlü bir ilişki doğabilir. Yani aldatma, diğer sorunlarda olduğu gibi ikili bir karakter taşır. Kırıcı bir şey olabileceği gibi, bir fırsat da olabilir. Aldatma, doğal olarak çiftler arasında bir krize yol açar. Karşılıklı kuşku duyulur, güven sarsılmıştır ve yeniden kurulmak istenir. Büyük, tutkulu birliktelikler, ani öfke patlamaları ve korkular yaşanır. Bazen eşini kaybetme olasılığının getirdiği bir değer artışı da yaşanabilmektedir. Bireyler kendilerinden, kendilerinin yeterli olup olmadığından, neden diğer bir kişiye ilgi duyulduğundan kuşkulanmaya başlarlar. Yani aldatma durumunda genellikle ilişki sorgulanmaz. Kişiler kendilerini ya da eşlerini sorgularla. Oysa sorun genellikle ilişkiden kaynaklanır. Dolayısıyla çiftler kendilerini ve birbirlerini suçlamaktan çıkıp, ilişkiyi düzeltmek için adımlar atabilirlerse ve bu değişiklikleri göz önünde bulunduran bir ilişki kurarlarsa, evlilik kurtarılabilir. Ancak bunun için çaba harcamak zorunludur. Yaptım, oldu-bitti mantığı, bireyleri hiçbir yere götürmez. İlişki onarılsa bile, asla eskisi gibi olmaz. Bazı hallerde çok daha titiz ve iyi bir ilişki kurulduğu da görülmekle birlikte, kesin olan şey eski duruma dönülemediğidir.

 Evli Kadınlar Neden Aldatır?

         Evli kadınlar genellikle eşlerinin ilgisinin eksildiğini hissettiklerinde aldatırlar. Çünkü kadınlar genellikle bir güven arayışı içindedirler ve arzulandıkları ölçüde kendilerini güvende hissederler. İyi, güzel ve mutlu hissederler. Kadınlar arzulandıkları takdirde, onlar da karşı tarafı arzularlar. Ancak karşı taraf için bir özelliklerinin kalmadığını hissetmeye başlarlarsa, eşleri eski özeni göstermemeye başlarsa ya da eşlerinin aklı işine, çocuklarına, başka sorunlara kayarsa, kadınların da aklı başka kişilere kaymaya başlar. Kadın ilgiyi, arzulanmayı özlemeye başlar. Bu süreçte karşısına birisi çıkabilir, onunla birlikte yeniden tansiyonu yükselebilir, karşılıklı bir çekim oluşabilir. O kişiyle konuşmaya, görüşmeye başlanır ve bazen de bu bir ilişkiye dönüşür. Bazen de kadının kendine koyduğu ahlaki sınırlar nedeniyle, bir ilişkiye dönüşmeyip o düzeyde sürebilir. Kadın, daha sonra duyacağı vicdan azabını düşünerek de böyle bir ilişkiden kaçınabilir. Genellikle kadının aldatması hayalidir ve duygusal nedenlere dayanır. 

Evliliklerde Aldatma Hangi Aşamalarda Görülür?

        Evli bir çift öncelikle sevgili olmayı, çift olmayı, karı-koca olmayı öğrenir. Ardından yaşamlarına yeni üyeler, çocuklar gelmeye başlar. Bu noktada çiftlerin yeni düzenlemelere gitmeleri gerekir. Eşler bazen bu düzenlemeleri yapmakta zorlanırlar. Kadınların ilgisinin çocuklara dağılması sonucunda erkekler yeni arayışlara girebilmektedirler. Erkekler genellikle çocuklar küçükken aldatmayı tercih ederler. Kadınlarda ise bu durum, çocuklar evden uzaklaştıktan, yani ilgilenecek, merak edilecek şeylerin yaşamında azalmasından sonra görülmeye başlar. Bu boşalan yuva sendromu denilen şeydir. Aslında çocuklar evden gittikten sonra değil de ergen olduktan sonra, özellikle kız çocukları annelerin kendi ergenliklerinde yaşayamadığı şeyleri yaşamaya başladıklarında kadınlarda aldatma eğilimi daha çok görülür. Bu durum sadece kadınlarda değil, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşanır. Çocukları ergenlik çağına geldiğinde, kendi yaşayamadıkları şeyleri yaşamaya başladıklarında, bir yandan telaşla onları kısıtlamaya çalışırken, bir yandan da büyük bir kaygı ve heyecan duyarlar. Birçok zaman ise, kendi yaşanmamışlıklarını gidermeye yönelirler. Yani genellikle aldatmalar bu dönemde meydana gelir.

 

EVLİLİK DANIŞMANLIĞI

•Cinsel Danışmanlık

•Çift Danışmanlığı

•Aldatma

•Evlilik Öncesi Danışmanlık

•Bireysel EvlilikDanışmanlığı

•Evlilikte Uyum Problemleri

•Boşanma Süreci Danışmanlığı

•Aile Danışmanlığı

•Çocuk Odaklı Kısa Aile Danışmanlığı